Lõppev aasta läks Perepesade jaoks laienemise tähe all

Üle Eesti tegutseb sellest aastast alates viis omanäolist ennetus- ja peretöö keskust ehk Perepesa. Need on SA Lapse Heaolu Arengukeskuse ja kohalike omavalitsuste koostöös loodud paigad, kust väikelastega pered saavad enda jaoks vajalikku tuge ja teenuseid. Heateo Mõjufond on olnud SA Lapse Heaolu Arengukeskuse (LaHe) toetaja juba aastaid, et aidata kaasa süsteemsete ja mõjusate lahenduste loomisele.

Kust sündis idee Perepesade loomiseks, millised olid esimesed kogemused pilootprojektist ja millest unistas LaHe tegevjuht Maarja Oviir-Neivelt 2020. aasta suvel, saab lugeda varasemast Heateo uudiskirja artiklist.


Esimesed Perepesad alustasid tegevust kolm aastat tagasi Põltsamaal, Viljandis ja Türil. Pilootprojektina alustanud ja nüüdseks kogukonnas oma koha kinnitanud keskuste ühine tagasiside on, et lapsevanemate huvi nende tegevuse vastu aina kasvab. Viljandi Perepesa juht Ly Müürsepp mainis hiljuti ajalehes Sakala, et vanemaid, kes soovivad teadlikult oma lapse kasvamise protsessis osaleda ning tunnevad huvi, kuidas oma last eri arenguetappidel paremini toetada, on üha rohkem. “Nüüd on meil ette tulnud, et peame korraldama sama tegevust mitu korda, sest soovijaid on palju,” ütles Müürsepp ajalehele.


Keskused toovad kokku kõik olulisemad teenused, mida väikelaste arengu ja perede toetamiseks vaja. Alates juba lapse sünni eelsetest perekooliloengutest kuni psühholoogilise nõustamise ja lapse kõne arendamiseni. Ainuüksi selle aasta 11 kuu jooksul külastati Põltsamaa, Viljandi ja Türi keskusi kokku enam kui 6000 korral.


Perepesas pakutavad teenused


Lisaks kolmele mainitule on alates sellest sügisest päris värsked Perepesad ka Tartus ja Elvas ning seni Viljandi linna elanikele keskendunud Viljandi Perepesa laienes kogu valla põhiseks. 2024. aasta lõpuks on kavas jõuda kümne toimiva ennetus- ja peretöökeskuseni ning tulevikus võiks Eesti igas omavalitsusüksuses olla oma Perepesa.


Lapse Heaolu Arengukeskuse tegevjuhi Maarja Oviir-Neivelti sõnul on Perepesade võrgustiku laienemise taga hea koostöö erinevate osaliste vahel. “Omavaheliste sildade loomine tagab kvaliteedi ja aitab valdkonnaüleses ennetustöös veel paremini ühte jalga käia,” ütles Oviir-Neivelt.


Alates 2022. aasta jaanuarist on Lapse Heaolu Arengukeskus olnud ka sotsiaalministeeriumi strateegiline partner taotlusvooru „Peresõbralik ja lasterikas Eesti“ tegevuste elluviimisel.


Heateo Mõjufondi portfellijuhi Kersti Ojala sõnul oli pilootperioodi üks suur eesmärk tõestada, et sellised ennetuskeskused on vajalikud. “Täna peegeldub see uute kohalike omavalitsuste suures huvis Perepesade avamiseks oma piirkonnas. Järjest enam mõistetakse, et kui väikelastega peredele on kättesaadav lai valik professionaalseid teenuseid, on tegu olulise väärtusega tervema ühiskonna loomiseks,” märkis Kersti Ojala. Ta kinnitas, et Heateol on väga hea meel olla jätkuvalt Lapse Heaolu Arengukeskusele toeks, aidates käivitada uusi teenuseid ja uusi Perepesasid ning kasvatada olemasolevate keskuste tegevusi.


Vaata ka: Lapse Heaolu Arengukeskuse 2022. aasta kokkuvõte

Jaga