Menüü

Jana Pavlenkova soovitab: 6 arutelu, mida Arvamusfestivalil kuulama minna

08. august 2017, Kärt Kaasik

Pilt: Sven Kiloman
Arvamusfestivalile minekut planeerides juhendun alati kuldreeglist, et lisaks erialastele teemadele, pean kindlasti kuulama ka seda, millega ma igapäevaselt kokku ei puutu. Nagu räägitakse “sometimes expertise is a limitation” - on ülimalt huvitav uurida uusi teemasid ja kuulata inimesi erinevate kogemustega.

Aina paremaks muutuvate sensorite, lugerite ja träkkerite kasutajate ja kasutusalade hulk kasvab. See jätab meist kõigist maha nn digitaalse jalajälje, mis loob võimalusi protsesside optimeerimiseks ja infrastruktuuri uuendamiseks. Aga mis juhtub siis, kui need andmed satuvad valedesse kätesse? Või BigData mustrite taga unustatakse indiviid? Koostöös Elering’iga võtsime ka Prototronis BigData teema enda fookusesse. Vaadates Statistikaameti kutsutud arutlejaid loodan kuulda BigData’ga seonduvaid mitte ainult tehnoloogilisi aspekte.


Paremad otsused = vähem privaatsust? 11. august 2017 @ 13.45-15.15 Hariduse alal

Üha suuremate andmehulkade kogumine ja kasutamine loob eeldused tõenduspõhiste otsuste langetamiseks. Samas võib „passiivne“ andmekogumine paista üksikisiku jaoks inimõiguste riivamisena ning tekitada tunde, et Suur Vend passib kukla taga. Kas paremad otsused tähendavad vähem privaatsust? Kas inimesed on valmis „loovutama“ osa privaatsusest selleks, et prognoosida, missuguseid töökohti on Eestis 10 aasta pärast vaja, kuidas edukamalt planeerida hariduspoliitikat või kuidas teha elu maapiirkondades paremaks? Kas see, mida inimeste kohta kogutakse, vastab sellele, mida oleks vaja koguda? Kuidas koguda nii palju kui võimalik, nii vähe kui vajalik, leidmaks tasakaalu privaatsusest loobumise ja ühiskondliku kasu vahel? Mis roll on siinkohal suurandmetel ning mis need üldse on? Arutelu eesmärk on leida vastuseid just tavakodanikku puudutavatele küsimustele.

 

Järgmisena valisin vene keeles korraldava arutelu noorte osalemisest valimistel - minu kindlal arvamusel peame rohkem noori usaldama:

16-летние голосуют. Станет ли школа ареной политической борьбы? 11. august 2017 @ 16:30-17:30

Осенью на местных выборах впервые в истории Эстонии будут голосовать молодые люди от 16 и старше. Изменит ли это ход предвыборной кампании? Какое место в школьной жизни займет предвыборная агитация? И как избиратели-школьники могут изменить расстановку сил?

 

Võtame koos MKMi ja Soome partneritega Prototronis tugevamalt fookusesse Tööstus 4.0 teema ja Arvamusfestivalil räägitakse sellest arutelul: 

Neljas tehnikarevolutsioon – kas Eesti on rongist maha jäänud? 11. august 2017 @ 16.00-17.30 Teadusalal

Maailma juhtivates tööstusriikides on alanud neljas tehnikarevolutsioon, mis tähendab, et tootmise arvutiseerimise ja IT-lahenduste horisontaalse integreerimisega saavutatakse tootlikkuse hüppeline kasv. Milline on Eesti tööstuse tehnoloogiline tase ning kuidas saaks Tööstus 4.0 kaasa aidata Eesti majanduse kasvule? Kas Tööstus 4.0 vajab rohkem insenere või itimehi? Arutelu tulemusena tekivad eri tulevikunägemused Eesti arengutendentsidest, soovidest ja reaalsetest võimalustest.

 

Osalen koos ülimalt vingete ekspertidega inglise keelsel arutelul, mille püstitatud küsimus mind äärmiselt huvitab ja loodan, et tuleb põnev!  

Let's get real about start-ups: Signal vs. Noise 11. august 2017 @ 18.00-19.30 Kaasava ühiskonna alal

Estonia produces the biggest number of startups and seed stage investments per capita than any other country in Europe. Estonian startup ecosystem is packed with business plan competitions, pitching workshops, hubs, conferences and events and the confidence of young Estonian entrepreneurs is backed up by start-up accelerators and venture capitalists in London and Silicon Valley. At the same time there are questions about their success-stories and criticism towards the yippee-rhetoric attitude. Is this a confrontation between the new and the old economy or is it something else? We are exchanging thoughts and debate the issue to better understand what’s behind the criticism.

 

Ma usun, et kõik suured algatused alustavad ideedena ja selle pärast lähen kuulama NULA inkubaatoris osalevate uute sotsiaalsete start-up-ide lugusid. See on erakordne võimalus olla ägedate projektide alguspunkti tunnistajateks.

Millised algatused teevad ilma 2018. aastal? 12. august 2017 @ 11.00-12.30 Kaasava ühiskonna alal

Eesti vabaühenduste maastik on põnev ja kirju: igal aastal tekib uusi algatusi, mis adresseerivad ühiskondlikke probleeme uuel moel. Kes aga on need tulevikutegijad? Mis probleeme nad lahendavad? Millised on nende ambitsioonid? Mida nad juba teinud on? Millist abi nad vajaksid? Teie ette tulevad kuus uut ühiskondlikku algatust, mis asuvad tulevikus tegema suuri tegusid – ning pakuvad võimaluse endaga kaasa mõelda ja arutada! Tule tee tutvust, millega tegelevad ühiskondlikud algatused: teema, millega enamik meist igapäevaselt kokku ei puutu.

 

Minu lemmikteema on alati olnud regionaalpoliitika ja -areng. Seega tundub väga põnev MTÜ Mondo korraldatud arutelu, kus küsitakse: 

Kas Setomaa ja Põhja-Ghana savanniküla päästavad idufirmad või tikitud linikud? 12. august 2017 @ 16.30-18.00 Kaasava ühiskonna ala

Keskustest kaugel asuvate kogukondade probleemiks nii Lõuna-Eestis kui ka Põhja-Ghanas on ääremaastumine ja koos sellega süvenev vaesus. Kelle võimuses on seda peatada? Üks jätkusuutliku kogukonna aluseid on väärikas sissetulek. Millist ettevõtlust need piirkonnad vajavad? Kas mõni idufirma päästab kogukonna või tuleb jääda traditsiooniliste oskuste ja ressursside juurde? Mis takistab kohalikku ettevõtlust? Kas ettevõtlikkust saab kogukonda importida või peavad lahendused kasvama välja kogukonna enda seest?

 

Kindlasti leian võimaluse läbi hüpata ka LIVEstonia projekti Tänavafestivalilt, kus lisaks muusikalistele etteastetele toimuvad Aserbaidžaani, Tšuvašši, Jaapani ja teiste rahvusköökide meistriklassid. 


Eesti õpilane on väsinud ja tal on raske keskenduda, selgub Helge äpi kasutajate tagasisidest

23. mai 2022

Eesti õpilaste heaolu hindava Helge mobiilirakenduse kaudu kogutud andmed näitavad, et koolilapsed on sellel kevadel eriti väsinud ja keskendumisraskustes. Üheksanda klassi õpilaste puhul on märgata läbipõlemise tunnuseid. Helge Kooli algatus aitab koolirõõmu kaotavaid õpilasi õigeaegselt märgata ja toetada. Et veelgi rohkem koole saaksid Helge Kooli süsteemi kasutada, toetab selle edasiarendusi Heateo Mõjufond.

Heateo Haridusfond investeeris idufirmasse, mis plaanib revolutsiooni loodusainete õpetamises

18. mai 2022

Eesti suurim haridusvaldkonna filantroopiafond otsustas investeerida idufirmasse Praktikal, mis pakub katsevahenditest, õppetarkvarast ja juhenditest koosnevat terviklahendust loodusainete õpetamiseks.

Koolijuhid jagasid praktikamuljeid ja kergitasid katet edasistelt plaanidelt

11. mai 2022

11 koolijuhti veetsid selle aasta alguses kolm kuud praktikantidena Eesti tippettevõtetes, et saada uusi kogemusi ja teadmisi, mida oma koolis rakendada. Programm kestab veel kuni sügiseni, kuid ettevõttepraktika on nüüdseks läbi ja koolijuhid on naasnud oma tööpostile. Kõik programmi osalised said enne õppeaasta lõppu kokku, et omavahel kogemusi jagada ja edasistelt plaanidelt katet kergitada.

Vaata kõiki uudiseid