Head mõtted inspiratsioonihommikult
17. september 2015, anna.lindpere16. septembril toimus Heateo Sihtasutuse korraldatud inspiratsioonihommik, kus esines ettekandega ka Inglismaal baseeruva Bridges Ventures Impact + projektide direktor Emilie Goodall.
Lisaks toimus paneeldiskussioon, mida juhtis Tarmo Jüristo. Paneelis osalesid Gunnar Toomemets Swedbankist, Armin Kõomägi Heateo Sihtasutuse nõukogust, Kristel Raidla-Talur Boreniuse Advokaadibüroost, Anniki Lai Sotsiaalministeeriumist ja Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge.
Emilie Goodall pööras oma ettekandes tähelepanu nii mõjuinvesteeringutele üldiselt kui ka SIB projektide arengule üle kogu maailma. Ta tõi välja mõjuinvesteeringute kolm peamist omadust – soov lahendada ühiskondlikke probleeme, tulu teenimise võimalus ja mõjumõõtmine. Goodalli hinnangul on oluline, et eraisik või ettevõte, kes soovib tegeleda mõjuinvesteeringutega mõistaks kõiki kolme aspekti.
Mõjuinvesteeringud ei paku ainult kasu, vaid see eeldab siiski ka soovi mõjutada ühiskonda positiivses suunas. Lisaks peaks soovitav mõju olema mõõdetav, mis annaks aluse teenida investeeringutelt ka kasumit. Goodalli sõnul suureneb mõjuinvesteeringute maht iga aastaga. Kuigi see ei jõua veel järgi traditsioonilistele investeerimisvõimalustele, on fondidesse panustatud summad kasvanud viimastel aastatel mitmekordseks. Ühe faktina tõi ta välja, kui kriisi aastatel traditsioonilised aktsiafondid kaotasid raha, siis mõjuinvesteeringute fondid teenisid endiselt kasumit.
SIB ehk ühiskondliku mõju osakud (social impact bond) on üks mõjuinvesteeringute viise, mis kaasab erainvestorid, riigisektori ja võimekad vabaühendused. Goodall tõi oma ettekandes välja, et peamiselt toimib osakute mudel kolme struktuuri järgi, kus osapooli võib olla kolm kuni viis. Milline mudel sobib Eestile sõltub konkreetsest probleemist, mida mudeli abil lahendatakse. Goodall rõhutas, et nemad Bridges Ventures’is näevad, et SIBi üks suurimaid eeliseid tavalise filantroopia ees on mõjuhindamine ja projekti tulemuste pidev jälgimine. See protsess võimaldab parandada lähenemist ka tööfaasis ning annab suurema võimaluse mõju osakute mudeli õnnestumiseks.
Hilisem diskussioon tõi välja mitmeid põnevaid mõtteid ka panelistidelt. Annika Lai Sotsiaalministeeriumist ütles, et riik on avatud koostööle ning riik ei peagi üksinda kõiki probleeme lahendama, mistõttu ootab ta põnevusega esimese SIBi käivitumist. Selle mõttega nõustus ka Armin Kõomägi, kes loodab, et SIB projektidest saab aastate jooksul uus normaalsus Eesti investeerimisturul. Lisaks on kõigi panelistide sõnul tähtis, et esimest SIBi veaks professionaalne organisatsioon, keda nad saavad usaldada. Toomemetsa ja Kõomägi sõnul sobib Heategu just seetõttu partneriks mudeli teostamisel.
Heateo Sihtasutus tänab kõiki osalejaid kaasa mõtlemast. Loodame, et inspiratsioonihommik pakkus uut tegutsemisindu kõigile osapooltele. Tahaksime tänada veel ka E-Estonia Showroom’i, kes laenas meile oma inspireerivaid ruume.
Kui tahaksid teada rohkem SIB mudelist või inspiratsioonihommikust, võta meiega ühendust!

Heateo jutud jätkuvad vabatahtlikkuse ja juhtide arendamise teemadega
02. juuni 2023
"Heateo juttude" järgmise kohtumise külaline on Külli Lilleorg, kes on enam kui 15 aastat panustanud nii Heateo Sihtasutuse enda kui ka Heateo juures olevate algatuste arengusse. Kohtumisõhtu Külliga toimub 15. juunil kell 16.00 Heateo Hub'is (Telliskivi 60a/5).

Mis on sinu Heateo lugu?
01. juuni 2023
"Kui start-up sektor kutsub ennast #estonianmafia sõnapaariga, siis Heateo ümber oleme loonud väga tugeva #impactmafia", kirjutab Heateo tegevjuht Pirkko Valge sünnipäeva-hõngulises juhtkirjas.

Kai Klandorf: Heategu loob tulevikku
01. juuni 2023
Vabaühenduste Liidu juhi Kai Klandorfi tervitus Heateo 20. sünnipäeva puhul.