Menüü

Heateo SA mentorprogramm aitab edasi arendada värskeid lahendusi õpetajate järelkasvu tagamiseks

29. august 2022, katrin
Ligi poolsada õpetajat ja haridusentusiasti said kokku kahepäevasel häkatonil, et otsida vastust Eesti hariduselu olulisimale probleemile - kuidas tagada, et igal Eesti õpilasel on ligipääs headele õpetajatele. Žürii valis välja kolm meeskonda, kes saavad oma ideed edasi arendada Heateo Sihtasutuse poolt spetsiaalselt selle projekti jaoks disainitud mentorprogrammis.

Aasta lõpuni kestvas mentorprogrammis osalevad:

  • meeskond, kes töötab välja programmi õpetajaameti populariseerimiseks Z-generatsiooni  noorte seas,
  • meeskond, kes arendab välja lahenduse, kuidas kaasata tippjuhte ja hariduseksperte koolikeskkonna muutmisse ning
  • meeskond, kes soovib käivitada e-platvormi, mis toetaks alustavat õpetajat tema karjääritee alguses. 
Mentorprogramm aitab häkatonil sündinud lahendusideid edasi arendada ning selle jaoks tegeletakse lahenduse disaini, mõjuhindamise, kommunikatsiooni, rahastamise ja tulumudelite teemadega.

Ühtlasi andis Heateo Haridusfond välja 1500eurose eripreemia meeskonnale, kes visandas tõenduspõhise ja õppijat toetava koolimudeli muukeelsete õpilaste jaoks.
 
Lisaks neile teemadele otsiti häkatonil lahendusi teistelegi õpetajate järelkasvu tulistele probleemidele. Näiteks tegeleti teemadega nagu soolise tasakaalu saavutamine koolides, õpetajate jaoks vajaliku tugisüsteemi käivitamine, maakoolide toetamine kaasaegse õpikäsituse juurutamisel jne.

Meeskondade arendustööd juhtisid 10 mentorit. Nendeks olid disainmõtlemise ja haridusinnovatsiooni eksperdid ning kogenud meeskonnajuhid Helen Arov, Piret Jeedas, Kristi Klaasmägi, Liina Kurvits, Helelyn Tammsaar, Daniel Kotsjuba, Ave Habakuk, Elina Peekmann, Sten Kapten ja Mereli Mändmets. Mentoreid juhtis ja nõustas omakorda Haridusdisaini Keskuse disainer Merike Rehepapp, kes koostöös Helen Aroviga töötas välja ka arendusmeeskondade töö metoodika.

Õpetajate järelkasvu häkaton toimus 25.-26. augustini Tallinna Saksa Gümnaasiumis. Häkatoni korraldas Haridus- ja Noorteamet koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Õpetajate järelkasvu häkatoni ja mentorprogrammi rahastab Euroopa Sotsiaalfond.

Vaata galeriid (fotode autor Taavi Leppiman)

Kuhu kaovad noored õpetajad?

04. oktoober 2022

Uus kooliaasta on praeguseks juba üle kuu aja kestnud ja nii õpilastel kui õpetajatel on olnud aega koolieluga harjuda. Neile, kes käivad kooliteed juba mitmendat aastat, on kohanemine ilmselt olnud lihtsam. Esimese klassi lastele ja alustavatele õpetajatele aga on kõik uus ja põnev, kohati ehk veidi hirmuski. Koos õppeaasta algusega kõlavad järjest kõvemini hääled kvalifitseeritud õpetajate puudusest, läbipõlemisest ja õpetajatöölt lahkumisest. Neist viimasele küsimusele – kuidas püsivad õpetajad just õpetajatööl ning millistele ametikohtadele edasi liigutakse – otsiski statistikaamet sel kevadel ja suvel vastuseid Heateo Haridusfondi tellimusel.

Pirkko Valge: pöörame õpiharjumused pea peale

30. september 2022

"Haridusmaastikul on juhtunud see, et õpilaste hindamise tuules on õpetajad ise hakanud kartma eksimist. Õpetaja peaks justkui olema valmis alates esimesest päevast, kui ta klassi ette läheb, ja püsima eksimatuna kuni viimaseni. Eksimused käivad aga paratamatult arenguga kaasas," kirjutab Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge Heateo värskes uudiskirjas. Juttu tuleb uudsetest lahendustest, mis aitavad õpetajatel samm-sammu haaval ja õpipartnerite toel end arendada.

Artur Taevere: koole ja õpetajaid tuleb toetada järjepidevalt

28. september 2022

Heateo Haridusfondi uue perioodi esimene toetus läks Eestis uudse Arengusammude programmi arendamiseks. Tegemist on Inglismaa õpetajate seas väga populaarse Steplabi platvormi spetsiaalselt Eesti õpetajate jaoks kohandatud versiooniga, mille juurutamist ja arendamist veab eest Artur Taevere. Intervjuus räägib Artur lähemalt nii Arengusammude sisust kui ka oma töistest tegemistest eri paigus üle maailma.

Vaata kõiki uudiseid